Sükösd Attila: „Méltó, de a korral haladó örökösei szeretnénk lenni egyesületünk hagyományainak”
- Ókovács Benedek
- máj. 13.
- 5 perc olvasás

Exkluzív interjú a Sződligeti Sporthorgász Egyesület új elnökével az egyesület weboldalának elindítása apropóján.
Május 12-én este megújult a Sződligeti Sporthorgász Egyesület weboldala: az 1949-ben alapított civil szervezet Sződliget nemcsak legrégebben működő, de legnépesebb egyesülete. 2025 márciusának végén választott az egyesület új elnökséget, így az első nagyobb lélegzetvételű interjúban az elnökség terveiről is kérdeztük Sükösd Attilát, a horgászok új elnökét.
Mi adta az ötletet a horgászegyesület weboldalának elindításához?
A horgászegyesület korábbi weboldala wordpress-ben, elavult technológiával és elavult stílusban készült, amit nehezen lehetett karbantartani, és nélkülözött minden – a mai kornak megfelelő – felhasználói igényt. A másik ok, amiért szorgalmaztam a weboldalunk megújulását, hogy számos telefonos és e-mailes megkeresés érkezett az egyesület vezetőségéhez olyan kérdésekkel, hogy hogyan alakul a nyitvatartás, hogy kell odatalálni pontosan az erdőben, bevihetnek-e kutyát stb.
Ezen kérdések megelőzhetők, és sok idő megspórolható a kollégák számára, ha van egy informatív, jól átlátható, gyakran ismétlődő kérdésekkel ellátott honlap, amelyen a látogató könnyen válaszokat talál a kérdéseire, és nem kell telefont ragadnia.
Harmadrészt, meg szeretnénk mutatni a nagyközönségnek, hogy a lenyűgöző mesetavunkon és környezetén túl Sződliget település legrégebbi egyesülete működik, immár 76 éve, melynek gazdag története méltatlanul nincs kihangsúlyozva és megmutatva a nagyközönség számára. Ezen a fórumon is emléket szeretnénk állítani elődeinknek, az egyesület korábbi vezetőinek és a tagoknak, akik fáradtságot nem kímélve évtizedeken keresztül építették és gondozták azt a természetvédelmi területet, amit ma Mesetónak neveznek.
Kiknek szól elsősorban az új weboldal? Csak a tagoknak, vagy a szélesebb közönségnek is?
Az új weboldallal elsősorban a szélesebb közönséghez szeretnénk szólni. Célunk az informálás, kedvcsinálás egy tartalmas sétához, kikapcsolódáshoz, valamint célunk az ismeretterjesztés is, ugyanis ezen természetvédelmi területen a horgásztó körül gazdag növény- és állatvilág található szimbiózisban egymással. De nem csak a látogatókra gondolunk, mert néhány hét múlva egy belső oldalt is indítunk kifejezetten egyesületi tagok és tótagok számára, mely az egyesület működését, a tagok közötti jobb együttműködést és gördülékenyebb információáramlást biztosít majd.
Milyen főbb funkciók és tartalmak érhetők el az oldalon?
Az új weboldalon számos képi és videó anyagot megjelenítünk a tó kialakításáról, az egyesület múltjáról, de ugyanakkor a természet szépségéről, a környezetben megtalálható madarakról, a halfajtákról, valamint állat- és növényvilágról.
A weboldalon híreket osztunk meg a horgásztóval, a sporthorgász egyesület életével kapcsolatosan, informálunk a tó területén betartandó szabályokról, a nyitvatartásról. A weboldal természetesen arra is hivatott, hogy a horgásztó területén történő eseményekről szintén beszámoljon fényképekkel, videókkal (pl. horgászversenyek, táborok stb.).
Több szolgáltatást is nyújtunk a tó területén, melynek részleteit szintén megosztjuk a weboldalon, és az oldal segítségével igénybe is lehet venni ezeket a szolgáltatásokat, legyen az esküvő, családi események, vezetéses csoportos látogatás vagy kamerás fotózás, videózás. Nem utolsó sorban kapcsolatba lehet lépni velünk, szolgáltatást lehet igényelni online és segítjük a látogatók könnyebb tájékozódását.
A Horgásztó Sződliget egyik legnagyobb nevezetessége. Mi most a horgászok hozzáállása ehhez a fontos látványossághoz?
A horgászokról, talán nem csak a Sződligeti Sporthorgász Egyesületben, hanem máshol is elmondható, hogy élnek-halnak a hobbijukért, a horgászásért. Ha bedobják a csalit, és az úszó felbukkan a víz tükrén, utána megszűnik a külvilág és mint amikor a macska rákoncentrál a mozgó egérre, úgy a horgász is feszülten figyel, sasol, ami nyugalmat és csendet igényel körülötte. A horgász érzékeny a zajos környezetre, éppen ezért aggódik is, ha látogatók érkeznek a tóhoz.
Ugyanakkor az a tapasztalatom, hogy a látogatók ezt a csendet tiszteletben tartják, sőt, ha elhaladnak egy-egy horgász mögött, kíváncsian figyelik a mesteri mozdulatokat, főleg, amikor kapás van.
Velem is előfordult, hogy épp kapásom volt, amikor mögöttem egy kisgyermekes család sétált. Amikor az apuka felhívta a figyelmét a kisfiúnak, hogy figyelje, hogyan görbül a bot, onnantól kezdve csillogó szemek, feszült figyelem ült ki a kisfiú arcára, és nagy izgalommal várta, hogy mi történik. Amikor a halat kiemeltem, akkor beindult a kérdés zápor a kislegény részéről.

Összegezve, a horgászok és a látogatók kapcsolatát békésnek mondanám, érzékeny egyensúlyban lévőnek. Természetesen
mindkét félnek oda kell figyelnie a másikra, tiszteletben kell tartania azt, hogy a horgásztó területe nem egy játszótér, nem a hangoskodás, rohangálás helyszíne, de ezt a kihívást könnyen veszik a látogatók. A horgászok pedig megértették, hogy ez egy természetvédelmi terület, nem a horgászok tulajdona, és a látogatók elől nem zárható el folyamatosan.
Hogyan segíti a weboldal a tagok közötti kommunikációt és szerveződést?
Említettem egy korábbi kérdés kapcsán, hogy a tagok együttműködését, az egyesület hatékonyabb működését elősegítendő, egy külön belső oldalt (tagi site-ot) hoztunk létre. Ennek fejlesztése előrehaladott állapotban van, már megkezdtük a felhasználói tesztelést is. Bár számos idős tótagunk van, akik a megszokott működésről nehezebben szakadnak el, nehezebben nyitnak az újítások felé, de változik és felgyorsul az élet körülöttünk.
Már nem tudunk minden taggal postai levélben kommunikálni, mert drága és lassú lenne.
Ma már főleg e-mailben, social médiában kommunikálunk egymással, a fogási statisztikákat eddig évente sok tucat óra időráfordítással állították elő kockásfüzetben a korábbi vezetőink, most már ezt nem tehetjük meg. Ma már az az igény és elvárás, hogy a fogási statisztikák gyorsan, szinte azonnal álljanak elő, hogy abból halasítási vagy horgászteljesítmény információk származzanak. Az egyesület tagjai egy közösséget alkotnak, melyet a horgászás és a természet szeretetén kívül évente többször különböző események is összetartanak, például közösségimunka alkalmak, horgászversenyek, táborok. Ehhez szervezés, logisztika, karbantartás, csapatmunka szükséges. Ehhez hatékony információáramlás, egyesületi működés és a tagok közötti kooperáció megteremtése szükséges. Mindezekhez nyújt majd hathatós segítséget – reményeink szerint – az új külső weboldal és a tagi oldal egyaránt.
Hogyan változik az egyesület működése az online jelenléttel?
Eddig is jelen volt az egyesület az online térben, csak nem hatékony, korszerűtlen weboldallal. A változást attól várjuk, hogy az új weboldal tehermentesíti a horgásztársaimat, és főként a vezetőség tagjait a sok látogatói információigény kielégítése és a túlzott adminisztráció alól. A vezetőség és a tótagság hatékonyabb működésre tud átállni, ugyanakkor a látogatók informáltsága, ismeretének bővülése könnyebben megvalósul majd.

Milyen újításokra számíthatunk az egyesülettől, mesélj kicsit az új elnökség terveiről, céljairól!
2025 március 23-án megtartottuk az éves rendes közgyűlésünket. A fiatalítás reményében új vezetőséget választottunk. A korábbi elnökséghez képest, melynek tagjainak átlagos életkora 70 év volt, az új elnökség felállásával közel 20 évet fiatalodott. A fiatalítás, mint konkrét, kézzelfogható cél így azonnal megvalósult.
Újítani, korszerűsíteni szeretnénk a kommunikációt a látogatók felé, valamint az egyesület tagjai között is. Ennek eszköze a megújuló weboldal, a social média jelenlét, valamint a belső tagi site elindítása.
Mivel fiatalabbak is bekerültek a vezetőség tagjai közé, akik aktív korúak, ezért a munkaszervezést is át kell alakítanunk, mert a ráérős munkatempó már nem működik az aktív korúak esetében. Mondok egy példát: amíg régebben 2-3 havonta összeülő vezetőség megtárgyalt ügyeket, teendőket, feladatokat, addig ma, már
a vezetőség online, szinte azonnal meg tud tárgyalni dolgokat, döntéseket tud hozni, és erre szükség is van olyan akut helyzetekben, mint például árvíz, halpusztulási hullám vagy aszály jelenség esetén.
Az új vezetés nem titkolt célja továbbá az Egyesület gazdag múltjának megmutatása, annak ápolása az online térben, valamint a meseszép környezet népszerűsítése. Méltó, de a korral haladó örökösei szeretnénk lenni egyesületünk hagyományainak.
A Sződligeti Sporthorgász Egyesület megújult weboldala elérhető itt. A Sződligetiek.hu a Sződligeti Sporthorgász Egyesület partnere.
Comments