MTI: Új fejezet kezdődött a sződi kulturális életben
- Sződligetiek.hu
- 3 órával ezelőtt
- 2 perc olvasás

Megnyílt a Sződi Hagyományközpont, a szomszédos település legújabb interaktív közösségi tere.
Június 28-án új fejezet kezdődött a település kulturális életében: ünnepélyesen megnyitotta kapuit a Sződi Hagyományközpont, egyedülálló Interaktív Családi- és Élménypark, amely 230 millió forintos pályázati támogatással valósult meg - számolt be a 0627.hu. A központ egyszerre kínál múltidéző élményeket, izgalmas közösségi programokat és élményszerű tanulási lehetőségeket minden korosztály számára.
A létesítmény központi eleme a Falumúzeum, amely az 1930–50-es évek falusi életét idézi meg. A látogatók bepillanthatnak egy korabeli tisztaszobába és konyhába, valamint a helyi paraszti viseleteket bemutató „babaszobába” is.
A kiállítás külön érdekessége a sződi hagyományőrzés egyik meghatározó alakja, Petrás Ferencné munkásságának bemutatása, valamint a település történetét megidéző archív fotók vetítése. A közösségi tér nemcsak a hagyományok bemutatásának helyszíne, hanem élő kulturális találkozóhely is.
Rendszeres kézműves foglalkozások és múzeumpedagógiai programok várják az óvodásokat, iskolásokat és a családokat. Az élményközpont célja, hogy a régi idők értékeit a mai kor eszközeivel tegye átélhetővé.
A kalandvágyókat népi tematikájú szabadulószoba és egy kültéri kalandtúra is várja, ahol egy mobilalkalmazás segítségével játékos formában fedezhetik fel Sződ nevezetességeit.
A pihenésre vágyók sem maradnak élmények nélkül: a Hagyományközpont területén vendéglátó egység is helyet kapott, ahol például búbos kemencében sült ételek mellett lehet megpihenni. Rétvári Bence, a térség országgyűlési képviselője a megnyitón úgy fogalmazott: „A hagyomány összeköt, támaszt ad, erősíti az identitást. Egy modern kiállítás a múltról. Itt a nagyszülők naphosszat tudnak mesélni az unokáiknak az ő gyermekkorukról.”
Hertel László polgármester elmondta, a 770 éves község lakóinak nagy vágya volt, hogy létrejöjjön egy falumúzeum, amelyben a település gazdag néphagyományát és népszokásait összefoglalhatják és megmutathatják az utókornak is.
Szabó István, Pest Vármegye Közgyűlésének elnöke arról beszélt, hogy egy település fejlődéséhez együttműködésre, összefogásra van szükség a településvezetők és az ott lakók között, mindenkinek bele kell tennie a maga tudását, és ez láthatóan megvalósul Sződön.
Kiemelt kép: pestvarmegye.hu
Comments