Ezerarcú Mézeskalácsfalu
13. Hely, ahol a korsók mesélnek - a sződligeti Korsók Háza
A Korsók háza 2019-ben nyitotta meg kapuit látogatói előtt. A sződligeti kis házat kívülről szemlélve még nem is sejthetnénk, milyen páratlan kollekciót rejt magában… az európai viszonylatban is egyedülálló söröskorsó- magángyűjtemény 2023-tól a Pest Vármegyei Értéktárban is jegyzett, művészettörténeti, kézművesipar- történeti és gasztronómiai szempontból is rendkívüli.
Szemere István és felesége, Szemere Zsuzsa 1972-ben kezdték el gyűjteni a söröskorsókat. Az első korsó megszerzésének története mosolyt csal a látogatók arcára… A Fővárosi Gázművek reprezentációs termékének elcsenésével kezdődött e gyűjtőszenvedély.
Az évek során a házaspár gyűjteménye szépen gyarapodott, és az első évtizedek „minden korsó jöhet” szemléletét fokozatosan felváltotta a tematikus gyűjtés. Ismeretségek révén, interneten beszerezve és külföldi utazások során bővült a csodaszép, mesélő korsók otthona.
2018-ban döntöttek úgy, hogy gyűjteményük számára egy külön épületet hoznak létre, amelyet „Korsók háza” névre kereszteltek. Több mint 1000 korsót, kiöntőt, kelyhet és bóléstálat rendszereztek az erre a célra épített és megvilágított polcrendszeren, három szempont alapján: gyártók szerint, anyagok szerint, és a korsók motívumai alapján. Mindegyik darabhoz külön leírást mellékeltek, amely röviden bemutatja az adott korsót – ha idegen nyelvű (például német, angol, cseh) felirat található rajta, annak magyar fordítását is –, valamint feltünteti a gyártó nevét és a gyártás évét. Az ismertetőkben a csoportokra vonatkozó további információk is találhatóak.
Kiemelhetőek a karakter korsók és a különleges litofán porcelán korsók is – ezek alját, ha üresen a fény felé fordítják, egy rejtett kép bukkan elő. A kiállítás egyik legkülönlegesebb darabja egy 125 centiméter magas, 32 literes korsó, amely Bruegel flamand festőművész "Falusi lakodalom" című festménye alapján készült. Ez a világ legnagyobb korsója, és bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe is.
A több mint ezer söröskorsót bemutató leírások a Söröskorsók könyve sorozatban találhatók meg, melynek első kötete 2011-ben jelent meg. Az összesen öt kötetet számláló kiadvány nemcsak a korsók gyarapodásának történetét meséli el, hanem betekintést nyújt a világtörténelem egy-egy szeletébe, és a gyűjtők életébe is. Az első kötettől kezdve végigkövethetjük, hogyan gazdagodott a kollekció, és milyen kulturális és történelmi értékeket hordoznak a korsók.