Ezerarcú Mézeskalácsfalu
18. Titokzatos kastélyunk, a Bagolyvár
A Vasúti fasoron egy lenyűgöző villa rejtőzik, amely egy Loire-menti kastély miniatűr változata. Vélhetően a váci születésű Wölcz Lajos építész tervezte, valószínű, az első tulajdonosa volt ennek az épületnek, hiszen ő is hirdette 1929-ben a Pesti Naplóban:
„Sződligeten vasútállomással szemben, új egyemeletes, tornyos, várszerű villaépület, ötszobás komfortos, 300 négyzetöl telekkel azonnal eladó. Völcz, Lánchíd u. 15. földszint 2.”
A épületet a helyi építőmester, Kolmann Gyula építette, aki a helyi református templom építésénél is fontos szerepet játszott. 1931-ben Bogdándy Béla miniszteri tanácsos lett a tulajdonosa az épületnek, majd a II. világháború után államosították a Bagolyvárat.
1948 és 1955 között a Szivák és Szűcs családok laktak benne, ami új életet adott a kastélynak. A későbbiekben Gebora László sződligeti tanár, festőművész élt itt, akinek a toronyszobája műteremként szolgált. A Bagolyvár alsó szintjén iskolai napközi működött, míg a főbejárati részben a tulajdonosok éltek egy leválasztott, erkélyes lakrészben.
A zegzugos felépítésű Bagolyvár egyik érdekessége két toronyszoba egymás fölött. A felső toronyszoba rendkívül látványos színes üvegablakaival, azonban csak kívülről közelíthető meg, leginkább csak dekoratív szerepe van. A valódi műteremhez a belső csigalépcső vezet, amely a villa titokzatos hangulatát tovább fokozza.
1984 után az iskolai főzőkonyhát a Bagolyvárban helyezték el,az étkező egy későbbi toldalék építménybe került. 2011. július 1-jétől a Bagolyvár új szerepet kapott: a helyi rendőrség körzeti megbízotti irodája működik benne, biztosítva ezzel a közbiztonságot Sződligeten.
A Bagolyvár nemcsak egy épület, hanem a helyi közösség és történelem szimbóluma, amely ma is őrzi titkait.